Domowe studio fotograficzne

Stworzenie w swoim domu własnego studia fotograficznego jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy zainwestowanie w odpowiedni sprzęt i przygotowanie pomieszczenia do wykonywania zdjęć. Fotografie uzyskane w takich warunkach mogą być bardzo profesjonalne. Fani fotografii chcący spróbować swoich sił w zawodowym wykonywaniu zdjęć powinni zatem zastanowić się nad stworzeniem swojego własnego studia, w którym będą mogli realizować się w swojej pasji. Podpowiadamy w jaki sposób zagospodarować przestrzeń, aby wydzielić z niej miejsce na studio, które pozwoli na wykonywanie wysokiej jakości fotografii.

Odpowiednie przygotowanie miejsca

Większość osób nie ma możliwość zagospodarowania całego pomieszczenia jedynie pod studio fotograficzne. W takiej sytuacji należy improwizować. Najlepiej wybrać pokój, w którym meble są mobilne, aby można było łatwo je przesuwać na czas wykonywania zdjęć. Istotne jest także całkowite odcięcie dostępu naturalnego światła. W tym celu warto stosować wysokiej klasy żaluzje. Domowe studio fotograficzne wymaga stosunkowo dużej przestrzeni. W celu ujęcia całej sylwetki należy bowiem oddalić się od osoby fotografowanej na około 5 metrów. Dlatego też warto posiadać taką przestrzeń w pomieszczeniu. Przyda się również sporo miejsca na umieszczenie tła do zdjęć oraz oświetlenia, które pozwoli na uzyskanie najlepszej jakości fotografii.

Odpowiednie tło do zdjęć

Istotne w każdym studio jest posiadanie odpowiedniego tła do zdjęć. Tutaj istnieje kilka możliwości. Można zakupić gotowe arkusze na tle, których będą wykonywane fotografie lub zrobić tło samodzielnie. W przypadku samodzielnego tworzenia tła można wykorzystać fragment ściany. Ważne jest, aby jej powierzchnia była jasna i jednolita. W innym przypadku można na przykład skorzystać z rozłożonych kartonów. W ten sposób można uzyskać dowolny kolor tła. Należy pamiętać, aby podczas tworzenia tła z kartonów lub kartek papieru wybierać te o gramaturze powyżej 120 g/m2. Dzięki temu tło nie będzie prześwitywało. Samo tło można przymocować do mebli lub zawiesić na specjalnie przygotowanym do tego stelażu.

Odpowiednie oświetlenie

Jednym z najważniejszych elementów domowego studia jest odpowiednie oświetlenie. Odpowiednie światłą bardzo wyraźnie wpływają na jakość robionych fotografii i wpływają na końcowe rezultaty. Osoby rozpoczynające przygodę z fotografią powinny wyposażyć się w dwa stelaże z lampą o białym świetle i parasolką. Tutaj może przydać się zarówno biała i czarna. Biała parasolka bowiem rozprasza światła, a czarna odbija. Taki zestaw najczęściej kosztuje w granicach 100 złotych i jest wystarczający na początek przygody z fotografią. Na rynku dostępne są także odrobinę droższe softboxy, które dają jeszcze większe możliwości. Przy tym w celu robienia profesjonalnych zdjęć konieczne jest całkowite wyeliminowanie wpadającego do pomieszczenia światła dziennego.

Elementem oświetlenia są również blendy, które pozwalają ukierunkować światło w konkretną stronę. Można je wykonać samodzielnie. Wystarczy w tym celu kawałek kartonu owinąć folią aluminiową. Tym sposobem uzyskamy świetne narzędzia do skierowania światła na konkretne elementy.

Aparat i obiektyw do domowego studia fotograficznego

Kwestia wyboru sprzętu do domowego studia fotograficznego jest dość skomplikowana. Inwestowanie w bardzo wysokiej klasy lustrzanki na samym początku mija się z celem. Wiele braków sprzętowych można bowiem nadrobić za sprawą odpowiedniego oświetlenia i przygotowania samego miejsca. Dlatego też na samym początku jedynym wymogiem sprzętowym jest aparat z możliwością podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej. Przyda się ona do doświetlenia fotografowanych obiektów lub ludzi. Na samym początku bardzo dobrze sprawdzą się lampy działające w trybie i-TTL, które automatycznie dostosowują moc do warunków otoczenia. Świetnie mogą tutaj sprawdzić się takie modele jak Nikon SB-700 lub Canon Speedlite 430EX III-RT.

W przypadku chęci wykonywania zdjęć portretowych niezbędny będzie obiektyw o ogniskowej minimum 50 mm. Im dłuższa ogniskowa tym mniejsze zniekształcenia twarzy, ale także należy bardziej oddalić się od modela. Ten aspekt również należy brać pod uwagę na ograniczonej przestrzeni.

Podsumowanie

Jak zatem widać stosunkowo łatwo stworzyć domowe studio fotograficzne, które pozwoli na wykonywanie wysokiej jakości fotografii. Zdjęcia wykonane w domowych warunkach mogą nie odbiegać jakością od zupełnie profesjonalnych. Wystarczy jedynie odpowiedni dobór sprzętu i przygotowanie miejsca do wykonywania zdjęć.