Fotografia studyjna

Fotografia studyjna to bardzo rozległy obszar fotografii. Dlatego też w tym artykule skupimy się jedynie na najważniejszych kwestiach, które pozwalają na komfortową pracę w studio. Przede wszystkim praca w studio jest dla fotografa bardzo dobrym sposobem na wykonanie ciekawych fotografii. Fotograf ma bowiem wpływ na bardzo wiele kwestii związanych z wykonywanymi zdjęciami. Każda osoba, która pragnie zajmować się fotografią powinna zatem pamiętać o tym, że umiejętność wykonywania dobrych zdjęć w warunkach studyjnych jest niezbędna.

Otwieranie własnego studia

Dla wielu fotografów otwieranie własnego studia to pierwszy krok w drodze ku profesjonalnemu zajmowaniu się fotografią. Z uwagi na spore koszty inwestycji związanej z otworzeniem studia niezbędne jest prawidłowe zaplanowanie go. Pierwsze o czym należy pamiętać to rozmiar studia. Większe jest droższe w wynajmie, ale pozwoli na fotografowanie wielu osób i umożliwi komfortową pracę z modelami. W niektórych przypadkach niezbędne będzie także umieszczenie w studio garderoby, która pozwoli modelom na przebieranie się. Wszystko jest jednak zależne od rodzaju wykonywanych fotografii i warto jeszcze przed przystąpieniem do budowania studia określić dokładnie swoje potrzeby.

Oprócz wielkości studia istotne jest także zadbanie o oświetlenie. Studia nie oferujące dostępu do światła dziennego należy wyposażyć w przynajmniej kilka lamp studyjnych. Warto tutaj decydować się na mocne lampy z możliwością regulacji intensywności emitowanego światła. Takie lampy można będzie dostosować do potrzeb i sprawić, że fotografia studyjna będzie bardzo komfortowa. Do zestawu lamp przydadzą się również blendy, które pozwolą na odbijanie światła. W studiach z dostępem do światła dziennego również warto posiadać dodatkową lampę, ale tutaj może w zupełności wystarczyć jedna lampa i blenda. Będzie ona wykorzystywana przede wszystkim w mniej słoneczne dni, gdy konieczne będzie doświetlenie modela lub fotografowanego przedmiotu.

Najlepsze lampy do fotografii studyjnej

Fotografia studyjna wymaga przede wszystkim stosowania odpowiedniego oświetlenia. Warto zatem rozważyć tutaj postawienie na odpowiednie źródła światła. Osoby początkujące, które nie dysponują dużym budżetem powinny zainteresować się sprzętem marki Quadralite. Są to lampy, które świetnie łączą dobrą jakość z przystępną ceną. Dzięki temu sprawdzą się zarówno w amatorskich, jak i profesjonalnych zastosowaniach. Bardziej profesjonalnym zastosowaniem są lampy od Profoto. Wybierając te sprzęty fotograf otrzymuje najwyższą jakość na rynku i sprzęty o bardzo rozbudowanych parametrach.

Podsumowanie

Fotografia studyjna to jak widać bardzo rozległa dziedzina. Przygotowanie dla siebie odpowiedniego studia fotograficznego wymaga sporego nakładu pracy, ale może być bardzo korzystne, gdyż uzyskiwane efekty będą bardzo dobre. Praca w studio będzie niesamowicie komfortowa. Warto tym samym poświęcić swój czas na przygotowanie przestrzeni do fotografowania. Efekty takiego działania będą bardzo wysokie i możliwe będzie wykonywanie znakomitych zdjęć za sprawą prawidłowego przygotowania miejsca i wybrania dobrej jakości oświetlenia studyjnego.