Jak fotografować gwiazdy?

Jak fotografować gwiazdy to często zadawane pytanie. Niepowtarzalne układy gwiazd na niebie sprawiają, że zachodzi potrzeba ich uchwycenia na zdjęciu. Obecny rozwój możliwości oferowanych przez sprzęt fotograficzny sprawia, że nawet wykonywanie zdjęć w całkowitej ciemności jest jak najbardziej możliwe. Warto zatem poznać kwestie techniczne wykonywania takich fotografii. W ten sposób można uzyskać bardzo interesujące efekty i na zdjęciach świetnie zaprezentować niebo. Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszym poradnikiem dotyczącym wykonywania zdjęć gwiazd. Dzięki temu dokładnie poznasz zagadnienie i będziesz w stanie samodzielnie wykonywać wysokiej jakości fotografie.

Odpowiednia czułość

W przypadku pytania jak fotografować gwiazdy bardzo ważne jest korzystanie ze sprzętów obsługujących wysokie wartości ISO. Czułość na poziomie 3200, a nawet 6400 ISO jest niezbędna do tego, aby robić dobrej jakości zdjęcia w warunkach nocnych. Fotografie będą dzięki temu ostre. Istotne jest tutaj także korzystanie z nowych lustrzanek. Oferują one bowiem lepszą jakość zdjęć przy wysokich poziomach ISO. Fotografie będą przede wszystkim pozbawione szumów, które wpływają na ich końcowy odbiór.

Ustawienia przysłony

Kolejny bardzo ważny element odpowiedzi na pytanie jak fotografować gwiazdy to ustawienie odpowiedniej wartości przysłony. Warto na poziomie f/2.8 lub f/3.5 sprawdzi się tutaj świetnie. Warto zatem posiadać obiektyw, który obsługuje taką wartość przysłony, aby uzyskać bardzo ciekawe zdjęcie nocą. Przysłona i wartość ISO wpływają na liczbę obiektów na niebie, które zostaną zarejestrowane przez aparat. Prawidłowe ustawienie tych wartości ma zatem bardzo duże znaczenie dla końcowego efektu na zdjęciu i warto skupić się na tej właśnie kwestii.

Czas naświetlania

Kolejna istotna kwestia podczas zdjęć nocnych to odpowiednie ustawienie czasu naświetlania. Osoby bez doświadczenia powinny próbować różnych czasów naświetlania, aby wybrać taki, który będzie idealnie pasował do konkretnych warunków. Najlepiej rozpocząć od czasu na poziomie 20 sekund. Można także skorzystać z reguły 500. Zgodnie z nią liczbę 500 należy podzielić przez wartość ogniskowej i wynik stanowi maksymalny czas naświetlania, który da nieruchome gwiazdy na niebie. Zabawa z samym czasem naświetlania bardzo wyraźnie wpływa jednak na końcowy efekt. Można zatem poprzez zmiany tego parametru uzyskać bardzo ciekawe efekty na fotografii. Warto się zatem odważyć modyfikować tę wartość.

Korzystanie ze statywu

Podczas zdjęć gwiazd bardzo ważne jest także używanie statywu. Najlepiej wybierać takie statywy, które posiadają ruchome końcówki i pozwolą na stabilne ustawienie aparatu. Dzięki korzystaniu ze statywu można świetnie wykadrować zdjęcie i uzyskać stabilność, która jest niezbędna podczas robienie zdjęć gwiazd. Dzięki korzystaniu ze statywu fotografowanie jest również mniej męczące, gdyż wystarczy tylko ustawić odpowiednie parametry aparatu i czekać na odpowiedni moment do zrobienia zdjęcia. Kwestia tego jak fotografować gwiazdy jest zatem dość skomplikowana, ale uzyskiwane efekty poprzez stosowanie się do wszystkich zasad mogą być spektakularne.