Jak fotografować wnętrza?

Jak fotografować wnętrza to częste pytanie wśród osób, które amatorsko zajmują się fotografią. Prawidłowe podejście do tej właśnie kwestii ma bardzo duże znaczenie i wpływa na to, że zdjęcia będą prezentowały się zdecydowanie lepiej i zrobią świetne wrażenie na wszystkich osobach. Zastosowanie dobrych praktyk podczas wykonywania takich zdjęć jest niezbędne do uzyskania bardzo dobrych rezultatów z konkretnych prac. Przedstawiamy najważniejsze wytyczne, które pozwolą na wykonywanie dobrej jakości zdjęć wnętrz. Każde mieszkanie zostanie dzięki temu przedstawione w bardzo dobrym świetle, a same zdjęcia będą prezentowały się fantastycznie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami na temat fotografowania wnętrz.

Wybór sprzętu do fotografowania wnętrz

Pytanie odnośnie tego jak fotografować wnętrza bardzo często dotyczy wyboru odpowiedniego sprzętu. Ważne jest wybranie przede wszystkim takiego obiektywu, który pozwoli na wykonanie ostrych zdjęć, a przy tym nie będzie prowadził do zniekształcenia perspektywy. Wybieranie obiektywów szerokokątnych nie jest zatem korzystne. Idealnie w fotografii wnętrz mogą sprawdzić się na przykład obiektywy o ogniskowej 24 mm. Nie prowadzą one do zniekształceń, a jednocześnie dają dość szeroki kadr. Dzięki temu zaprezentowanie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu nie będzie stanowiło problemu i będzie bardzo komfortowe. Przydatny może być również drugi obiektyw o ogniskowej 50 mm, który pozwoli na fotografowanie niektórych detali w mieszkaniu. Zaprezentowanie w bliskiej perspektywie finezyjnych dekoracji wnętrza czy dodatków, które się w nim znajdują może dawać znakomite efekty.

Sam obiektyw nie wystarczy jednak do wykonania dobrych zdjęć wnętrz. Niezbędny będzie również statyw. Dzięki niemu łatwiej uniknąć zniekształceń przestrzeni i wykadrować idealnie konkretne miejsce. W przypadku zdjęć wnętrz bardzo dobrze sprawdza się niska perspektywa, a zatem aparat na wysokości około 150 cm. Najlepiej wybrać tym samym taki statyw, który daje możliwość ustawienia sprzętu na tej wysokości.

Zachowanie pionów i poziomów

Jedna z najważniejszych kwestii podczas fotografowania wnętrz to zachowanie pionów i poziomów. Warto robić zdjęcia w taki sposób, aby poszczególne elementy nie nachodziły na siebie, a zdjęcia dobrze prezentowały poszczególne elementy i odstępy pomiędzy nimi. Jest to przy tym najtrudniejsza część fotografowania wnętrz, która wymaga posiadania doświadczenia w pracy z aparatem. Do ustawienia idealnego kadru potrzebny jest również wspomniany wcześniej statyw. Warto o tym pamiętać w przypadku zadawania sobie pytania jak fotografować wnętrza.

Podsumowanie

Kwestia tego jak fotografować wnętrza wymaga zatem pamiętania o kilku istotnych kwestiach, które wpływają na końcowy efekt. Stosowanie odpowiedniego sprzętu i prawidłowe ustawianie aparatu daje świetne efekty. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że fotografowanie wnętrz nie jest jedynie pracą rzemieślniczą. Również w przypadku takiej pracy można spełniać się artystycznie i wykonywać bardzo ciekawe ujęcia.