Jak rozpocząć przygodę z fotografią ślubną?

Fotografia ślubna może stanowić świetny sposób zarabiania dla osób, które pasjonują się fotografią. Wbrew pozorom jest to jednak zajęcie dość wymagające i konieczne jest łączenie umiejętności wykonywania zdjęć z promowaniem własnej osoby. Wysoka konkurencja na rynku sprawia bowiem, że przebicie się ze swoją ofertą jest stosunkowo ciężkie. Przy odrobinie szczęścia i umiejętności możliwe będzie jednak dotarcie ze swoją ofertą do wielu osób. W takiej sytuacji można mieć zajęty każdy weekend i zarabiać spore pieniądze na wykonywaniu zdjęć ślubnych. Podpowiadamy w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z tą materią i co będzie niezbędne na samym początku przygody.

Szkolenia i zdobywanie doświadczenia

Na samym początku przygody z fotografią ślubną niezbędne jest zdobycie doświadczenia i zbudowanie portfolio. Można zatem samodzielnie wykonywać zdjęcia na przyjęciach rodzinnych, aby zdobyć pierwsze doświadczenie. Dobrym pomysłem jest także asystowania profesjonalnemu fotografowi na weselach. W ten sposób można poznać klimat takich wydarzeń i wykonać zdjęcia, które zostaną ocenione przez profesjonalistę. Takie rozpoczęcie pracy w branży nie przyniesie dochodów, ale pozwoli na zdobycie bardzo cennego doświadczenia, które można będzie wykorzystać w przyszłości i które z pewnością się przyda.

Przydatne mogą być także szkolenia, na których przedstawione zostaną najważniejsze kwestie związane z wykonywaniem zdjęć. Dzięki temu wejście do branży będzie jeszcze łatwiejsze i początkujący fotograf będzie dysponował odpowiednią wiedzą.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Posiadanie własnych obiektywów i lamp błyskowych na pewnym etapie wykonywania zdjęć ślubnych staje się niezbędne. Na samym początku drogi można jednak zdecydować się na wypożyczenie poszczególnych elementów. W ten sposób można zdobyć sporo sprzętu potrzebnego do fotografowania bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na starcie. Warto podczas zdjęć weselnych posiadać obiektyw typu 70-200 mm f/2,8 oraz jasny 85 mm f/1,4. Taki zestaw obiektywów pozwoli zarówno na robienie zdjęć portretowych, jak i ogólnych przy różnym oświetleniu.

Jeżeli chodzi o body wykorzystywane przez profesjonalistów to tutaj najczęściej można spotkać takie modele jak: Sony A7R III, Canon EOS 5D mk IV, Nikon D850 czy Olympus OM-D E-M1X. Każde z tych urządzeń posiada pewne zalety i oferuje wiele możliwości. Dzięki temu są to bardzo uniwersalne sprzęty, które znakomicie sprawdzą się w zastosowaniach ślubnych i można będzie uzyskać świetną jakość zdjęć za ich pomocą.

Osoby, które zadają sobie pytanie jak rozpocząć przygodę z fotografią ślubną pod kątem sprzętowym powinny zatem pamiętać o tym, aby na początku posiadać solidną lustrzankę i przynajmniej 2 obiektywy. Taki zestaw daje już bardzo duże możliwości w zakresie wykonywania fotografii.

Edycja wykonanych zdjęć

Praca fotografa nie polega jedynie na wykonaniu zdjęć, ale również na ich edycji. Po skończonej sesji należy przejrzeć wszystkie fotografie, wybrać najlepsze i poddać je procesowi obróbce. Polega on przede wszystkim na wydobyciu pełni kolorów i usunięciu wszelkich niedoskonałości. Najpopularniejsze oprogramowanie do edycji zdjęć to Adobe Photoshop oraz mniej skomplikowany Adobe LightRoom. Oba programy dają dostęp do mnóstwa funkcjonalności i skorzystanie z niej może przekładać się na świetne efekty. Można za ich pomocą uzyskać bardzo ciekawe efekty.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie jak rozpocząć przygodę z fotografią ślubną nie jest łatwa. Fotografia ślubna to bowiem skomplikowany obszar, który wymaga łączenia kompetencji z wielu dziedzin. Wejście w branże może jednak wiązać się z wieloma korzyściami, a sama praca może być bardzo satysfakcjonująca. Wykonywanie zdjęć i obcowanie z ludźmi może dostarczać wiele radości.