Jak zrobić dobry portret

Jak zrobić dobry portret to pytanie, które zadaje sobie wielu fotografów. Wykonanie takiego zdjęcia jest bowiem proste tylko z pozoru. Tak naprawdę konieczne jest pamiętanie o wielu kwestiach, aby fotografia wyszła naprawdę dobrze i pozwalała na pełne zaprezentowanie konkretnej osoby. Przedstawiamy zatem o czym należy pamiętać, aby uzyskać ciekawy efekt zdjęcia. Świetne portrety można wykonywać nawet w domu pod warunkiem wydzielenia odpowiedniego miejsca do fotografowania.

Najważniejsze zasady wykonywania portretów

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego jak zrobić dobry portret. Zastosowanie się do poniższych punktów i zasad pozwoli na uzyskanie profesjonalnego efektu zdjęcia. Zarówno fotograf, jak i model będą zadowoleni z osiągniętego efektu.

Wypełnienie kadru

W przypadku zdjęć portretowych bardzo ważne jest maksymalne wypełnienie kadru. Zostawianie sporej przestrzeni nad głową lub po bokach nie jest wskazane. Pełne wykorzystanie kadru sprawia, że fotografia wygląda zdecydowanie lepiej i bardziej profesjonalnie.

Odpowiednio ustaw światło

W przypadku portretów światło ma olbrzymie znaczenie. Zdaje sobie z tego sprawę każdy fotograf, który zawodowo pracuje z modelami. W tym przypadku najczęściej zaleca się ustawienie źródła w taki sposób, aby odbijało się ono w oczach osoby fotografowanej. W wielu przypadkach ważne jest także unikanie powstawania cieni. W tym celu niezbędne będzie korzystanie z kilku lamp doświetlających. Bardzo dobre efekty może dawać także skorzystanie z naturalnego oświetlenia oraz dobrze ustawionej blendy.

Skupienie się na tęczówce

Osoby, które zastanawiają się nad tym jak zrobić dobry portret powinny również pamiętać o tym, aby skupić się na tęczówce fotografowanej osoby. To właśnie ten element oka musi być na pierwszym planie. Zdjęcia, w których w oczach widoczna jest przede wszystkim biała twardówka nie wyglądają najlepiej.

Kontakt z modelem

Zdjęcia portretowe wychodzą również zdecydowanie lepiej w przypadku nawiązania dobrego kontaktu z modelem. Zrelaksowany model będzie wypadał bardziej naturalnie na fotografiach i tym samym portret będzie wyglądał lepiej. Umiejętność nawiązywania relacji to zatem podstawowa umiejętność każdego fotografa, który pragnie wykonywać dobrze prezentujące się portrety.

Praca w trybie ciągłym

Fotografia portretowa sprzyja także wykorzystaniu trybu ciągłego. Wykonywanie zdjęć w serii pozwala na uchwycenie momentów ulotnych. W ten sposób można uzyskać bardzo ciekawy efekt końcowy fotografii i można sprawić, że będzie ona prezentowała się bardzo ciekawie.

Podsumowanie

Kwestia tego jak zrobić dobry portret jest zatem bardzo szeroka i wymaga pamiętania o wielu kwestiach, które mają wpływ na końcowy efekt zdjęcia. Niezbędne jest tutaj również posiadanie odpowiedniego sprzętu. Bardzo często do zdjęć portretowych wykorzystywane są teleobiektywy, które pozwalają na rozmycie tła. Przyda się także lampa błyskowa, która pozwoli na doświetlenie twarzy modela. Połączenie kwestii sprzętowych, oświetlenia oraz dobrej współpracy z modelem to gwarancja wykonywania bardzo ciekawych portretów, które będą prezentowały się znakomicie.