Lampa reporterska to jedno z podstawowych urządzeń w rękach fotografa, które pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości zdjęć. Sama lampa powinna zostać jednak odpowiednio wybrana, aby możliwe było wykorzystanie wszystkich jej możliwości i uzyskanie bardzo dobrej jakości zdjęć. Przedstawiamy, na których parametrach się skupić, aby sprawnie wykonywać reportaże i aby lampa faktycznie stanowiła pomoc w wykonywaniu zdjęć. Prawidłowo wybrany sprzęt będzie stanowił olbrzymią pomoc i będzie sprawdzał się świetnie w konkretnym zastosowaniu. Zapraszamy zatem do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat takich właśnie lamp i ich prawidłowego wykorzystania w konkretnych warunkach.
Moc lampy błyskowej
Jeden z podstawowych parametrów, który jest bardzo istotny przy wyborze lampy to jej moc, która określana jest przez liczbę przewodnią. Lampa reporterska ma pomóc w wykonaniu dobrej jakości zdjęcia, które będzie odpowiednio doświetlone. Z uwagi na częstą pracę w pomieszczeniach zamkniętych, które nie są dobrze doświetlone duże znaczenie ma to, aby moc lampy była dość wysoka. Dzięki temu uda się uzyskać lepszą jakość zdjęć. Dostępne na rynku sprzęty najczęściej posiadają liczbę przewodnią z zakresu od 20 do 60 GN. Im gorsze warunki oświetleniowe w danym miejscu tym mocniejsza lampa się przyda.
Praca seryjna i czas ładowania
Lampa reporterska powinna również umożliwiać pracę w trybie seryjnym oraz powinna posiadać krótki czas ładowania. Praca w trybie seryjnym pozwala na wykonanie kilku zdjęć pod rząd. Jest to bardzo ważne, gdyż wykonując zdjęcia w serii można uchwycić różne miny fotografowanych osób i ciekawe momenty. Profesjonaliści powinni zatem rozważyć postawienie na takie możliwości i skorzystanie z najlepszych sprzętów, które sprawdzą się znakomicie. Warto także zwrócić uwagę na ilość zdjęć możliwych do wykonania w trybie seryjnym.
Czas ładowania określa ile należy odczekać zanim lampa znów będzie gotowa do ponownego błysku. Lampa reporterska powinna charakteryzować się jak najkrótszym czasem ładowania. Bardzo dobrze sprawdzają się lampy, które są gotowe już po 2-3 sekundach oczekiwania. Krótki czas ładowania zdecydowanie zwiększa komfort pracy z takimi sprzętami i pozwala na bardziej komfortowe użytkowanie ich wszystkich funkcjonalności i korzystanie z możliwości takich lamp. Wykonywanie zdjęć nie będzie wymagało bowiem długiego oczekiwania na gotowość lampy błyskowej.
Ruchoma głowica i mobilność
Najlepsze lampy posiadają również ruchome głowice. Najlepiej sprawdzają się lampy z możliwością regulacji w pionie i poziomie. W ten bowiem sposób można łatwo dopasować je do swoich potrzeb i wymagań, które mogą zaistnieć w konkretnej sytuacji. Postawienie na takie właśnie lampy będzie dawało najlepsze rezultaty. Lampę uda się dostosować dzięki temu do każdych warunków.
Ważna jest także mobilność. Korzystanie z dużych i ciężkich lamp w przypadku pracy reporterskiej może powodować dyskomfort. Duża waga lampy doprowadzi szybko do zmęczenia rąk podczas pracy. Najlepsze lampy reporterskie powinny być zatem możliwie jak najlżejsze.