Nauka fotografowania – jak rozpocząć samemu?

Nauka fotografowania jest możliwa bez konieczności kończenia studiów czy profesjonalnych kursów. Wystarczy jedynie posiadać podstawowy sprzęt i korzystać z wiedzy dostępnej w sieci. Rozwijanie swoich umiejętności fotograficznych będzie dzięki temu jak najbardziej możliwe. Przedstawiamy w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z fotografią bez konieczności inwestowania bardzo dużych środków. Wiedza zdobyta w ten sposób będzie stanowiła bazę do dalszego rozwijania swoich kompetencji, a nawet do podjęcia się w przyszłości pracy jako zawodowy fotograf. Najważniejsze w tym przypadku są chęci do nauki i poświęcenie czasu na poznanie sprzętu, zasad fotografii oraz obsługi programów graficznych. Zapraszamy do zapoznania się z tym w jaki sposób rozpocząć przygodę z fotografią.

Książki o fotografii

Bardzo dużym źródłem wiedzy na temat robienia zdjęć są książki poświęcone fotografii. Dzięki nim nauka fotografowania będzie przebiegała zdecydowanie sprawniej. Wyposażenie się w książkę, która będzie zawierała informacje na temat odpowiedniej ekspozycji czy wykorzystania parametrów aparatu jest niezbędne. Najczęściej już w cenie kilkudziesięciu złotych można kupić bardzo ciekawe pozycje, które znakomicie wprowadzają w świat fotografii. Ciekawą pozycją jest Podręcznik fotografii Johna Hedgecoe. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat pracy z aparatem i wykonywania ciekawych zdjęć.

Poznaj swój aparat

Bardzo ważne jest także poznanie posiadanego aparatu. Profesjonalny fotograf nie wykonuje bowiem zdjęć w trybie auto. Sprawne korzystanie z poszczególnych funkcji i regulowanie parametrów zdjęcia ma bardzo duże znaczenie dla uzyskania ciekawego efektu. Pierwsze co należy zrobić to zatem przestudiować instrukcję dołączoną do sprzętu. Dzięki niej możliwe będzie poznanie funkcji poszczególnych przycisków oraz możliwości oferowanych przez aparat. Warto również skorzystać z dostępnej w sieci wiedzy na temat ustawiania parametrów. Nauka fotografowania wymaga doskonałej znajomości posiadanej lustrzanki lub aparatu kompaktowego.

Oglądaj tutoriale w sieci

Bardzo dobrym sposobem poznawania zagadnień związanych z fotografią są także tutoriale. W serwisie YouTube można nawet znaleźć kanały poświęcone w całości tematyce wykonywania zdjęć i można dzięki temu rozwijać bardzo mocno swoje kompetencje w tym zakresie. Oglądanie poradników pozwoli na zdobycie wartościowej wiedzy z tego obszaru i sprawnego wykonywania zdjęć.

Praktyka przede wszystkim

Zdobycie wiedzy teoretycznej jest bardzo ważne, ale nauka fotografowania wymaga przede wszystkim praktyki. Nie da się dojść do profesjonalizmu bez samodzielnego fotografowania. Warto zatem jak najczęściej wykonywać zdjęcia. Nie należy obawiać się eksperymentowania z parametrami i szukania najlepszych rozwiązań. Wiedzę zdobytą za pomocą książek czy tutoriali najlepiej natychmiast wypróbować w praktyce. Wykonując często zdjęcia można bardzo dobrze poznać posiadany aparat i zapamiętać najlepsze ustawienia dla zdjęć wykonywanych w danej scenerii. Każdy profesjonalista ma na swoim koncie wykonanych przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy zdjęć.