Retusz zdjęć w Photoshopie

Retusz zdjęć w Photoshopie to bardzo szeroka kwestia i związana z wieloma zagadnieniami. Adobe Photoshop to jedno z najpotężniejszych i zarazem przez wielu uważanych za najlepsze narzędzi do retuszu wykonywanych zdjęć. Możliwości oferowane przez program są bardzo duże i można za jego pomocą osiągnąć praktycznie dowolny efekt na fotografii. Sprawna obsługa programu jest zatem niezbędna dla każdej osoby wykonującej zdjęcia. Przedstawiamy podstawowe zagadnienia związane z retuszem fotografii w Photoshopie.

Korekcja niedoskonałości

Pierwsze narzędzie, które jest bardzo przydatne podczas pracy w Photoshopie to pędzel korygujący. Narzędzie to jest przydatne przede wszystkim osobom, które pracują na fotografiach portretowych. Samo użycie narzędzia jest bardzo proste. Wystarczy jedynie pobrać próbkę z miejsca bez skazy i nanieść ją na miejsce, w którym mamy zamiar dokonać retuszu. W ten sposób można usunąć wszystkie niedoskonałości na przykład z twarzy. Można usuwać zmarszczki, blizny oraz wady na skórze. Retusz za pomocą tego narzędzia pozostawia przy tym naturalny wygląd twarzy, co także jest bardzo istotne.

Wyrównanie kolorów skóry

Kolejne przydatne narzędzie podczas pracy z fotografią portretową to pędzel mieszający. Narzędzie to pod warunkiem odpowiedniego użycia daje możliwość wyrównania kolorytu skóry. Można za jego pomocą pozbyć się cieni z twarzy i wygładzić jej powierzchnię.

Opcja rozjaśniania

Pracując na zdjęciach portretowych warto również skorzystać z możliwości rozjaśniania. Dzięki niemu można rozjaśnić twarz i sprawić, że będzie wyglądała ona zdecydowanie lepiej. Bardzo istotne jest tutaj zadbanie o to, aby nie przesadzić z samym rozjaśnianiem. Warto w taki sposób korygować ustawienia narzędzia, aby uzyskać naturalny efekt.

Praca na warstwach

Jedna z najważniejszych funkcji w Adobe Photoshop to możliwość pracy na warstwach. Najlepiej decydować się na używanie każdego narzędzia retuszu na osobnej warstwie, a następnie je na siebie nakładać. Dzięki temu można uzyskać bardzo ciekawe efekty wykonywanych prac. Warstwy pozwalają także na łatwe wyłączanie konkretnych efektów i zmiany w ustawieniach narzędzi. Sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż historia zmian, która posiada ograniczoną pojemność. Opieranie się tylko na historii może zatem prowadzić do tego, że cofnięcie pewnych zmian nie będzie możliwe. Warstwy ułatwiają także eksperymentowanie za pomocą różnych narzędzi dostępnych w Photoshopie. Łatwiej tym samym o uzyskanie ciekawego efektu na fotografii.

Wiele możliwości retuszu

Retusz zdjęć w Photoshopie jak widać daje olbrzymie możliwości w tym zakresie. Wiele dostępnych narzędzi pozwala na usunięcie wszystkich niedoskonałości i uzyskanie ciekawego efektu końcowego. Zdjęcie po odpowiednim retuszu będzie prezentowało się rewelacyjnie i warto się takimi możliwościami zainteresować. Sprawne poruszanie się w programie daje możliwość bardzo szybkiego usunięcia wszystkich niedoskonałości z fotografii. Każdy fotograf powinien zatem korzystać z oprogramowania od Adobe, które jest jednym z najlepszych na rynku.