Jak ciekawie zrobić zdjęcia w plenerze?

Jak ciekawie zrobić zdjęcia w plenerze to dość skomplikowany temat. Mimo, że zdjęcia plenerowe pozwalają najbardziej wykazać się pod względem artystycznym to wykonanie naprawdę ciekawych ujęć często jest związane z koniecznością spędzenia długiego czasu nad ustawianiem kadru i wybieraniem odpowiedniego ujęcia. Efekty włożonego wysiłku mogą być jednak spektakularne. To właśnie w plenerze powstają najczęściej zdjęcia, które zapierają dech w piersiach. Przedstawiamy zatem pomysły na ciekawe ujęcia i rozwiązania, które sprawią, że fotografie będą wyglądały bardzo dobrze. Skorzystanie z takich możliwości będzie dawało znakomite efekty.

Skorzystanie z zachmurzonego nieba

W fotografii bardzo duże znaczenie ma dobre światło. Bardzo ciekawe rezultaty może jednak przynieść robienie zdjęć przy zachmurzonym niebie. Aura zdjęcia będzie naprawdę niepowtarzalna. W celu wykonania fotografii w takich warunkach konieczne jest skorzystanie z dodatkowego oświetlenia. Bardzo dobrze mogą sprawdzić się tutaj softboxy, które pozwalają uzyskać rozproszone światło i doświetlić fotografowaną osobę. Dodatkowo szeroka przesłona na poziomie f/2.8 pozwoli na świetne odcięcie tła. Portrety plenerowe wykonywane przy kiepskich warunkach mogą prezentować się bardzo ciekawie. Wyróżnią się na tle wielu innych, które są wykonywane przy doskonałym oświetleniu.

Zdjęcia wieczorne z ruchem

Osoby interesujące się tym jak ciekawie zrobić zdjęcia w plenerze powinny również postawić na wykonywanie zdjęć wieczorem i zabawę z czasem naświetlania. Można bowiem dzięki temu uzyskać efekt ruchu poszczególnych obiektów. Zależnie od wybranego czasu naświetlania można uzyskać bardzo ciekawy efekt poruszonych elementów. Najlepiej na takich zdjęciach wyglądają światła latarni oraz samochodów, które poruszają się po drodze. W zdjęciach wieczornych ważne jest także ustawienie wysokiego ISO, które pozwoli na uzyskanie dobrej widoczności elementów. Zabawa z czasem naświetlania rzędu 1/10-1/20 sekund pozwala w połączeniu z ruchem aparatu na uzyskanie lekkiego rozmycia. Można jednak postawić także na wyższe wartości i w ten sposób uzyskiwanie jeszcze ciekawszych rezultatów.

Korzystanie z dodatkowych przedmiotów

Podczas wykonywania zdjęć nocnych bardzo dobre efekty może dawać również korzystanie z dodatkowych przedmiotów, które będą odgrywały ważną rolę w samym zdjęciu. Można na przykład użyć starego bębna od pralki. Umieszczenie w nim aparatu pozwoli na zrobienie plenerowego zdjęcia, z bardzo ciekawym efektem. Fotografia będzie wyglądała jakby była wykonywana z wnętrza pralki. Zastanawiając się jak ciekawie zrobić zdjęcia w plenerze warto pomyśleć nad wykorzystaniem poszczególnych elementów. Nawet architektura miejska może posłużyć w zrobieniu zdjęcia.

Podsumowanie

Osoby zastanawiające się jak ciekawie zrobić zdjęcia w plenerze powinny zatem skupić się na wykorzystaniu swojej własnej wyobraźni. W przypadku takich fotografii sprzęt nie jest bowiem najbardziej istotny. Częściej liczy się pomysł i nietypowe wykorzystanie dostępnych elementów infrastruktury.